PCI DSP DAQ 32/16 ch. 500kHz 12 Bit A/D, 4 ch. 12 Bit D/A 100kHz, 32 TTL DIO, 5x32Counter, 2×24 PWM, FFT ,PID, FIR-IIR-Filter, G09-1005-0
G09-1005-0
Intelligent PCI measurement card with Freescale – signal processor DSP56311 150MHz and up to 1.5 MB SRAM and 24MB DRAM. 32 (optional up to 160) mass referred/ 16 differental input channels. Each card is either with 12 bit AD and DA converters The sample rate (sum) is up to 500kHz, input voltage 0-10V, ±10V, programmable amplification 1/2/4/8x, with up to 8 channel DA converter, conversion rate 200kHz. Output voltage 0-10V ±10V. 32 (optional up to 256) digital I/O channels, external trigger and clock with up to 5×32 bit 50MHz event (frequency counter resolution: 10Hz), optional: frequency resolution 1/10/100/1000 Hz or cycle duration counter and pulse-width measurement with a resolution of 20/100ns. 2-channel PWM/FM-Ausgabe. Over-voltage online/offline input protection (±40V) for the analogue input channels is optional available.
Very powerful analog trigger, oversampling, and characteristic-scaling.
The range of functions goes far beyond what a standard multifunction card offers.
Including a online function: frequency modulation/pulse width modulation, real-time PID controller, FIR and -IIR filters, linearization of the measured values or online FFT.
Please specify the selected function on your order.
Available options see below.
»Important Product information«
![]()
Product details
MultiChoice QUATTRO PCI, multifunction adapter with dual digital signal processor Freescale DSP56301-100MHz and DSP56311-150MHz, 1,5MB SRAM and 24MB DRAM memory, 32 single ended (16 differential) analog input channels, 12 bit resolution, input range 0-10V or ±10V, 500.000 Samples/s, programmable gain 1/2/4/8, 32 bidirectional digital in-/output pins, 4-channel D/A converter, 12 bit resolution, conversion rate 200kHz, output range 0-10V, ±10V, 2x pulse width or frequency modulated digital output, frequency range 2-2500 kHz, resolution 100ns, 5 counter inputs, impulse counter with maximum 10MHz input frequency or frequency measurement, resolution 10Hz, dimension.
Free drivers:
DASYLab®
DIAdem 32/64 Bit®
LabWindows cvi®
LabVIEW®
E.D.A.S.WinPlus®
MAIRecoder® MATLAB®
RogaREC®
ServiceLAB®,
Windows API Self-programming, other drivers on request.
| AD | |
|---|---|
| Channels | 32/16 available extension for 64/32 or 160 combined mass-reffered |
| Resolution | 12 Bit |
| Sample rate (sum) | 500 kHz |
| Voltage range | ±10 V; ±5 V; ±2,5 V; ±1,25 V; |
| Simultanous sampling | – |
| DA | |
| Channels | 4 extension for 16 channels available |
| Resolution | 12 Bit |
| Output rate (sum) | 200 kHz |
| Voltage range | 0-10 V; ±10 V; |
| Counter | |
| Channels | 5 |
| Resolution | 32 Bit |
| Basic frequency | 50 MHz |
| Counter versions | impulse counter; Frequency counter with a resolution of 10Hz; optional: Frequency counter with a resolution of 1/10/100/1000Hz, cycle duration and pulse-width measurement with a resolution of 20/100ns |
| PWM | |
| Channels | 2 |
| Bitwidth | 24 Bit |
| Resolution | 100 ns |
| Basic frequency | 2 Hz – 2500 kHz |
| Digital IO | |
| Dig.-In channels | 32 |
| Dig.-Out channels | 32 |
| Dig.-IO channels | 32 |
| Miscellaneous | |
| Optocoupled | – |
| Case | PCI – card |
| Dimensions | 240 x 115 x 13 mm |
| Connectors | 2×50 pin SUB-D – connector |
| RoHS compliant | yes |
| Price | 2.829,00 € |
Optional hard and software extensions
Available hard and software extensions.
The extensions can either be ordered included in delivery or at any time later.
| Cables and connectors | Price € |
|---|---|
| (K00-2011-0) 50 pin round ribbon cable | 45,00 |
| (K06-1012-0) 50 pin connector-panel with cable | 115,00 |








