Product details
USB analogue output device (Basic series); 16×16 Bit output channels; conversion rate (in sum): 100 kHz; Output voltage ±10V; Aluminium cast case; Weidmueller screw terminals.
| AD | |
|---|---|
| Channels | – |
| Resolution | – Bit |
| Sample rate (sum) | – |
| Voltage range | – |
| Simultanous sampling | – |
| DA | |
| Channels | 16 |
| Resolution | 16 Bit |
| Output rate (sum) | 100 kHz |
| Voltage range | ±10 V; |
| Counter | |
| Channels | – |
| Resolution | – Bit |
| Basic frequency | – |
| Counter versions | – |
| Digital IO | |
| Dig.-In channels | – |
| Dig.-Out channels | – |
| Dig.-IO channels | – |
| Miscellaneous | |
| Optocoupled | – |
| Case | Aluminium cast case |
| Dimensions | 120 x 114 x 49 mm |
| Connectors | Weidmueller screw terminals |
| RoHS compliant | yes |
| Power supply | Incl. powersupply unit 220V AC/5V DC |
| Price | 999,00 € |
Optional hard and software extensions
Available hard and software extensions.
The extensions can either be ordered included in delivery or at any time later.
| Hardware options and extensions | Price € |
|---|---|
| (G0C-30C0-0) Clip for wall mounting | 26,00 |
| (G0A-30E0-4) Automotive extension. Power supply: 9-60V DC / 10W (for G0A-30D0-x) | 299,00 |









