Product details
Free drivers:
DASYLab®
LabVIEW®
MAIRecoder® MATLAB®
RogaREC®
Windows API Selbstprogrammieung, more drivers from request.
| AD | |
|---|---|
| Channels | 8/4 |
| Resolution | 16 Bit |
| Sample rate (sum) | 1 MHz |
| Voltage range | ±12.28V; ±10.24V; ±5.12V;±2,56V; ±1,28V; ±0,64V |
| Simultanous sampling | – |
| DA | |
| Channels | – |
| Resolution | – Bit |
| Output rate (sum) | – |
| Voltage range | – |
| Counter | |
| Channels | 1 |
| Resolution | 32 Bit |
| Basic frequency | 10 MHz |
| Counter versions | Impulszähler, Frequenzzähler (Aufl. 10Hz) |
| Rotarycounter | |
| Channels | 1 |
| Resolution | 32 Bit |
| Basic frequency | 10 MHz |
| Counter versions | 1-, 2- und 4-fach Interpolation, ohne Hardwarereset (Nullreferenz) |
| Digital IO | |
| Dig.-In channels | 4 |
| Dig.-Out channels | 4 |
| Dig.-IO channels | – |
| Miscellaneous | |
| Optocoupled | ja (Ue. 2,4 -30 Volt) |
| Case | – |
| Dimensions | 120 x 114 x 49 mm |
| Connectors | Pfostenwanne 26-polig |
| RoHS compliant | ja |
| Price | 1.349,00 € |
Optional hard and software extensions
Available hard and software extensions.
The extensions can either be ordered included in delivery or at any time later.
Klicke hier, um Ihren eigenen Text einzufügen
| Hardware options and extensions | Price € |
|---|---|
| (G0C-30C0-0) Clip for wall mounting of aluminium cases | 26,00 |
| (G0A-30E0-4) Automotive extension. Power supply: 9-60V DC / 10W (for G0A-30D0-x) | 299,00 |
| Software | Price € |
| (GE(C-S)-5000-1) Extended -Softwaresupport DASYLab | 150,00 |
| (GE(C-S)-6000-1) Extended-Softwaresupport LabVIEW | 150,00 |











