PCI DSP DAQ 8/16 ch. 1000kHz 16 Bit A/D, 4 ch. 4 D/A 16 Bit 100kHz, 24 TTL DIO, 2×32 Ct., op. 2×32 Incr., SSI, PWM, G06-1034-2
G06-1034-2
Intelligent PCI light multifunction adapter with digital signal processor Freescale DSP56301 100MHz, 1,5MB memory, 16 channel single ended (8 channel differential) 16 bit analog input, 1000.000 Samples/s, input range programmable 0-10V or ±10 V, programmable gain 1/2/4/8, 4-channel D/A converter 10 bit, sampling rate 100kHz, 24 bidirectional digital in-/output pins, 2×32 bit counter with impulse counting or frequency measurement, resolution 10 Hz, dimension 139x88mm.
Very powerful analog trigger, oversampling, and characteristic-scaling.
The range of functions goes far beyond what a standard multifunction card offers.
Including a online function: frequency modulation/pulse width modulation, real-time PID controller, FIR and -IIR filters, linearization of the measured values or online FFT.
Please specify the selected function on your order.
Available options see below.
»Important Product information«
![]()
![]()
![]()
Free drivers:
DASYLab®
DIAdem 32/64 Bit®
LabWindows cvi®
LabVIEW®
E.D.A.S.WinPlus®
MAIRecoder® MATLAB®
RogaREC®
ServiceLAB®,
Windows API Self-programming, other drivers on request.
Product details
| AD | |
|---|---|
| Channels | 16/8 |
| Resolution | 16 Bit |
| Sample rate (sum) | 1000 kHz |
| Voltage range | ±10 V; ±5 V; ±2,5 V; ±1,25 V |
| Simultanous sampling | – |
| DA | |
| Channels | 4 |
| Resolution | 16 Bit Bit |
| Output rate (sum) | 100 kHz |
| Voltage range | 0-10 V; ±10 V |
| Counter | |
| Channels | 2 |
| Resolution | 32 Bit |
| Basic frequency | 50 MHz |
| Counter versions | Impulse-counter, frequency-counter (resolution: 10Hz) optional: frequency-counter witch a resolution of 1/10/100/1000Hz, cycle-duration-counter, pulse-width-counter |
| Rotarycounter | |
| Channels | 2 (optional) |
| Resolution | 32 Bit |
| Basic frequency | 20 MHz |
| Counter versions | 1x, 2x, und 4x programable Interpolation , maximum input-frequency 10MHz |
| SSI | |
| Channels | 1 |
| Resolution | 8-31 Bit |
| Basic frequency | 300 KHz |
| PWM | |
| Channels | 1 (optional) |
| Bitwidth | 24 Bit |
| Resolution | 100 ns |
| Basic frequency | 2 Hz – 2500 kHz |
| Digital IO | |
| Dig.-In channels | – |
| Dig.-Out channels | – |
| Dig.-IO channels | 24 |
| Miscellaneous | |
| Optocoupled | – |
| Case | PCI – card |
| Dimensions | 142 x 92 |
| Connectors | 50 pin SUB-D – connector |
| RoHS compliant | yes |
| Price | 1.950,00 € |
Optional hard and software extensions
Available hard and software extensions.
The extensions can either be ordered included in delivery or at any time later.
| Hardware options and extensions | Price € |
|---|---|
| (G06-3090-0) Counter extension | 255,00 |
| (G06-30A0-0) PWM-extension | 99,00 |
| (G06-30D0-0) High voltage protection ±40 V | 149,00 |
| (G06-30I0-0) Incremental counter extension | 149,00 |
| (G0A-30S0-0) 1-channel SSI-signalrecording | 99,00 |
| Software options for real-time signal processing | Price € |
| (G06-4010-0) Realtime FFT | 400,00 |
| (G06-4020-0) Realtime Linearisierung | 400,00 |
| (G06-4030-0) Realtime FIR- and -IIR-Filter | 400,00 |
| (G06-4040-0) Realtime PID-controller | 400,00 |
| (G06-4050-0) Onboard function generator | 800,00 |
| (G06-40X0-0) Realtime functions and Onboard function generator | 1600,00 |
| Cables and connectors | Price € |
|---|---|
| (K00-2011-0) 50 pin round ribbon cable | 45,00 |
| (K06-1012-0) 50 pin connector-panel with cable | 115,00 |
| Connector chassis | Price € |
|---|---|
| (EIPL-3000-0) EIPL-3000-0 BNC-connector chassis for PCI-Light | 299,00 |
| (B03-1011-1) (B03-1011-1) Adapter PCI-light 16 AD for 5B-Module82,00 | 82,00 |
| (B06-1011-0) B06-1011-1 Adapter MIII for PCI-light 16 AD Channels 4 DA, 24 Bit TTL | 82,00 |
| Software | Price € |
|---|---|
| (G06-4000-1) Extended-Softwaresupport DIAdem | 300,00 |
| (G06-5000-1) Extended-Softwaresupport DASYLab | 300,00 |
| (G06-6000-1) Extended-Softwaresupport LabVIEW | 300,00 |







