G08-1003-0
Intelligent PCI card for analogue signal output with digital signal processor Freescale DSP56301, 100MHz, 384kB memory 8x12bit analog output, conversion rate 100kHz per channel, output range 0-10V, ±10V, 1x24bit counter input (impulse counting, frequency measurement 10Hz resolution)
»Important Product Information«
![]()
Free drivers:
DASYLab®
DIAdem 32/64 Bit®
LabWindows cvi®
LabVIEW®
E.D.A.S.WinPlus®
MAIRecoder® MATLAB®
RogaREC®
ServiceLAB®,
Windows API Self-programming, other drivers on request.
Product details
| AD | |
|---|---|
| Channels | – |
| Resolution | – Bit |
| Sample rate (sum) | – |
| Voltage range | – |
| Simultanous sampling | – |
| DA | |
| Channels | 8 |
| Resolution | 12 Bit |
| Output rate (sum) | 100 kHz |
| Voltage range | 0-10 V; ±10 V; |
| Counter | |
| Channels | 1 |
| Resolution | 24 Bit |
| Basic frequency | 10 MHz |
| Counter versions | Event,frequency, pulsewidth and cycle duration counter |
| Digital IO | |
| Dig.-In channels | – |
| Dig.-Out channels | – |
| Dig.-IO channels | – |
| Miscellaneous | |
| Optocoupled | – |
| Case | PCI – card |
| Dimensions | 139 x 88 mm |
| Connectors | 25 pin SUB-D connector |
| RoHS compliant | yes |
| Price | 699.00 € |
Optional hard and software extensions
Available hard and software extensions.
The extensions can either be ordered included in delivery or at any time later.
| Hardware options and extensions | Price € |
|---|---|
| (G08-3090-0) Counter upgrade | 255.00 |
| Cables and connectors | Price € |
| (K00-2021-0) 25 pin round ribbon cable with SUB D plug | 25,00 |
| (K03-1023-0) 25 pin connector-panel with cable | 78,00 |






